Business controller till Agrisera!

Snabbfakta
- Stad:
- Umeå
- Omfattning:
- Heltid
- Typ av uppdrag:
- Konsultuppdrag
- Startdatum:
- Efter överenskommelse
- Övrigt:
- Heltid

Snabbfakta
- Stad:
- Umeå
- Omfattning:
- Heltid
- Typ av uppdrag:
- Konsultuppdrag
- Startdatum:
- Efter överenskommelse
- Övrigt:
- Heltid
Har du frågor om tjänsten?
Cajsa Sjögren Nyberg eller någon av kollegorna i rekryteringsteamet svarar dig gärna på ume03@academicwork.se. Ange annons-ID i ditt mail: 15089111
Agrisera är en del av Olink Proteomics ett snabbväxande globalt företag. Deras världsledande teknologi och produkter bidrar till utvecklingen av precisionsmedicin. Produkterna används inom medicinska områden för att motverka hjärt- och kärlsjukdomar, cancer och neurologiska sjukdomar. Då teamet i Umeå växer söker vi nu åt Agriseras vägnar en business controller. Har du en utbildning inom ekonomi, samt tidigare erfarenhet av arbete som Business Controller? Ansök idag då vi arbetar med ett löpande urval!
Om tjänsten
I rollen som Business controller kommer du vara bryggan mellan Agrisera och Olinks finansavdelning på koncernen. Du kommer få vara med från början och påverka i bygget av det växande bolaget tillsammans med ett drivet team.
Som konsult för Academic Work erbjuder vi stora möjligheter för dig att växa professionellt, bygga ditt nätverk och skapa värdefulla kontakter för framtiden. Läs mer om vårt konsulterbjudande.
Arbetsuppgifter
Dina arbetsuppgifter som Business controller kommer att variera, exempel på arbetsuppgifter är:
- Analysera avvikelser gällande prognos och utfall tillsammans med kostnadsägare.
- Leda avstämningsmöten med respektive avdelningsansvarig.
- Genomföra budget och prognosarbete samt vara ett proaktivt stöd vid analys och uppföljning av verksamhetsaktiviteter.
- Vara delaktig i utvecklingen av koncernens ekonomistyrning, uppföljning och verksamhetsanalys.
- Löpande utveckling och förbättring av ekonomiska processer, nyckeltal och system.
Vi söker dig som
Vi söker dig som är:
- Självgående
- Strukturerad
- Flexibel
Under rekryteringsprocessen kommer vi lägga stor vikt vid dina personliga egenskaper. För att lyckas och trivas i rollen ser vi att du är driven med ett prestigelöst förhållningssätt.
För att passa i rollen har du även:
- Relevant utbildning inom ekonomi
- Erfarenhet och trygghet av att arbeta inom Business Control
- Mycket goda kunskaper i MS Office, främst inom Excel
- Behärskar du både svenska och engelska i såväl tal som skrift, då du kommer arbeta med internationella kontakter.
Det är meriterande om du har erfarenhet från internationella och expansiva koncerner med höga krav. Samt erfarenhet av att ha arbetat med integrering av ERP-system.
Som ett steg i denna rekryteringsprocess kommer du att få genomföra digitala tester, ett personlighets- och ett problemlösningstest. Anledningen till att vi har med detta bedömningssteg i våra rekryteringsprocesser är för att vi vill fokusera på din potential för tjänsten minst lika mycket som din bakgrund som står med i din ansökan.
Övrig information
- Start: Efter överenskommelse
- Omfattning: Heltid
- Placering: Umeå
Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten hanteras av Academic Work.
Vi går igenom urvalet löpande och annonsen kan stängas ner innan tjänsten är tillsatt om vi gått över till urvals- och intervjufasen.
Information om företaget
Läs mer om Agrisera här!